Usługi informatyczne

Czytaj więcej ....

Serwis komputerowy

Czytaj więcej ....

Sieci komputerowe

Czytaj więcej ....

Naukowcy opracowali metodę "oddrukowywania"

Drukuj
Poprawiono: poniedziałek, 19, marzec 2012

druk

Pracownicy University of Cambridge pokazali jak za pomocą lasera usuwać druk z papieru. Cały proces polega na tym, że laser nagrzewa zadrukowane fragmenty kartek do tego stopnia, że atrament po prostu wyparowuje. Można w ten sposób usuwać zarówno tekst jak i całe wydrukowane grafiki.

Opis wynalazku opublikowany został w artykule na łamach magazynu naukowego „Proceedings of the Royal Society A".

Naukowcy twierdzą, że metoda ta jest skuteczna w wypadku powszechnie stosowanych papierów i tonerów i jest bardziej ekologiczna niż przetwarzanie zużytego papieru. Przyznają jednak, że aby laserowa „antydrukarka" weszła na rynek niezbędne są dalsze badania.

Zespół z Cambridge rozpoczął obecnie prace nad prototypem urządzenia biurowego, które mogłoby masowo oddrukowywać zużyte arkusze papieru. Z ich obliczeń wynika, że taki sprzęt obecnie kosztowałby mniej więcej 19 tysięcy funtów szterlingów. Gdyby jednak udało się rozpocząć masową produkcję takich urządzeń, to ich cena momentalnie uległaby zmniejszeniu. Naukowcy podkreślają również, że ich podejście jest lepsze od recyklingu, gdyż przy "wybielaniu" papieru taką metodą zużywa się o wiele mniej prądu, wody i chemikaliów.

Copyright (c)2012 NetArti.pl

Joomla 1.7 templates free by Joomla Template Maker and Free Joomla Templates